didem erbaş&merve ünsal

mahalinde işbirlikleri

collaborations on site

Bir süredir devam eden gayrıresmi diyaloglarını ‘kurumsal’ bir çatı altında toplamak isteyen sanatçılar Didem Erbaş ve Merve Ünsal, Pasaj’ın mahalledeki varolan işbirliklerine ile kendi yeni işbirliklerini harmanlıyor. Birlikte bir şey üretmek mümkün mü? Mahalleyle sanat mekanları ve üreticilerinin ne gibi ilişkiler kurması doğal, ne gibi ilişkiler yararlı? Yarar ne demek? Geçici işbirlikleri ve biraradalıkların doğasındaki yapısal prekerliği merkezine olan bu durum, bir deney halini temsil etme arzusundan çıkıyor.

Intervention in space Artists Didem Erbaş and Merve Ünsal gather their ongoing, informal dialogues under an “institutional” roof. The artists converge their existing collaboration with Pasaj’s already-existing collaborations in the neighborhood. Is it possible to produce together? What type of relationships can art spaces and producers form with the neighborhood? When are these relationships useful? What does use mean? Taking at its center the structural precarity of temporary collaborations and togethernesses, the work stems from the desire to represent an experiment.

 

Didem Erbaş

Didem Erbaş (1985, Istanbul) İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Ana Sanat dalında eğitim aldı. Salzburg Yaz Akademisi’nde Tania Bruguera ile “Faydalı Sanat (Useful Art)” kavramı üzerine çalıştı. 2014 yılında Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’ne girdi. Şu anda hala Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümünde yüksek lisansına devam etmektedir. 2015’te Artshift küratörlüğünde Londra Melia White Otel’de ilk defa düzenlenen “Art Rooms London” fuarına katıldı. ÇTO 4’de sanatçının Sukunet serisinden bir iş. Sanatçı bu seride Yalnizlasan, sessizlesen gitgide yokolan, sehrin kalabaligindan arinmis “sukunet”e odaklanıyor.

Merve Ünsal

İstanbul´da yaşayan bir görsel sanatçıdır. İşlerinde, metin ve fotoğrafı mümkün olduğunca biçimlerinin ötesine geçerek kullanır. Yüksek lisans derecesini Parsons The New School for Design’da, Fotoğraf ve İlişkili Mecralar bölümünden, lisans derecesini ise Princeton Üniversitesi Sanat ve Arkeoloji Bölümü’nden almıştır. 2014-2015´te Beyrut´taki Ashkal Alwan´ın Homework Space Programı´nın katılımcılarından biridir. Delfina Vakfı ve Banff Centre´da sanatçı misafirlik programlarına katılmıştır. Merve sanatçı odaklı online yayın inisiyatifi m-est.org´un kurucu editörüdür.