top of page

AIR Bayrampaşa

otelde sanatçı rezidans programı

Ramada Encore Bayrampaşa Otel işbirliğinde 

2017

2018

2019

2021

PASAJ, bölgede bulunan Ramada Encore Bayrampaşa oteli ile işbirliği yaparak her sezon bir sanatçı ağırlar. Araştırma rezidansı olarak kurgulanan “gidenler ve gelenler, yeniler ve eskiler” başlığı ile Bayrampaşa sanatçılara çok yönlü ve disiplinlerarası çalışmalar için oldukça uygun ve ilginç bir ortam sunar. Çalışılabilecek bazı konu başlıkları: sanayisizleşme, kentsel planlama, sosyal değişim, bölge mimarisi, ekonomik aktiviteler, göçmenlik, psikocoğrafya…

Ramada Encore Bayrampaşa oteli. Taksim metro istasyonundan metro ile 20 dk. mesafede yer almaktadır. 

Coğrafi konumu itibariyle şehir surlarının hemen kıyısında yer alan Bayrampaşa tarihte askeri kışla ve hastanenin bulunduğu bir bölge olarak önem arz ediyordu. Aynı zamanda tarım ve hayvancılıkla geçinen Rum köylerinin olduğu bir bölge idi. Balkan harbinden sonra ise Balkanlardan, 1950 ve 1960’lı yıllardan itibaren ise eski Yugoslavya ve Anadolu’dan yoğun bir göç almaya başlamıştır. 

1970’li yıllardan itibaren ilçenin bir bölgesi sanayileşmeye açılmış ve bu ilçe bir bölgesi yerleşim, bir bölgesi ise sanayi bölgesi olarak gelişmeye başlamıştır. 2000’li yıllardan itibaren bölge uluslararası şirketlerin yatırım yaptığı, büyük alışveriş komplekslerinin kurulduğu bir yer haline gelmiştir. Son altı yıldır ise yine yerel ve uluslararası otel zincirlerinin yatırım yaptığı bir bölge olarak ön plana çıkmaya başlamıştır. 

Bu yatırımların sebeplerinden birkaçı ise şöyle açıklanabilir. Sınırları hızla genişleyen İstanbul’da Bayrampaşa sanayi bölgesi olarak son derece şehrin içinde kalmakta ve yükselen arazi değerlerinden dolayı fabrikalar şehrin dışına taşınmakta ve arazilerini yeni yatırımlar için değerlendirmekteler. Diğer bir neden ise sanayi bölgesindeki parsellerin büyük olması. Istanbul’un içinde bu şekilde geniş ve yekpare arsa bulmak zor iken, Bayrampaşa’nın sanayi kimliği buna elvermektedir. Ancak öte yandan, bu dönüşüm sürecine giren Bayrampaşa’da hala çok sayıda küçük atölyeler aktif bir şekilde faaliyettedir. 

Ayrıca İstanbul’un genelinde uygulanan kentsel dönüşüm projeleri için Bayrampaşa’da da bir kentsel dönüşüm ofisi açılmıştır.

Yerleşim bölgesi olarak Bayrampaşa Balkan ülkelerden gelen göçmenler ile tanınır. Bayrampaşa’da ikame eden çok sayıda Bulgaristan ve eski Yugoslavya göçmenleri nufüs içinde belirgin bir orana sahiplerdir. Bu bölgede göçmen dernekleri, lokalleri, lokantaları yaygın olarak bulunmaktadır. Bölgede çıkan üç adet yerel gazete bulunmaktadır. 

Bayrampaşa’yı bir bütün olarak ele aldığımızda, bir yandan küreselleşen bir ekonomi ağının içine hızla girdiğini ama aynı zamanda yan sanayi ile atölyelerin oldukça aktif bir şekilde çalışmaya devam ettiğini görmekteyiz. 

Balkan göçmenlerinden oluşan nüfus yıllar içinde daha da çeşitlenmiştir. İç Anadolu, Karadeniz ve Trakya’dan gelip yerleşenlerle ilçe daha çeşitli bir demografik yapıya sahip olmuştur. 

Seçim kriterleri:

Yaş, eğitim seviyesi, nereli olduğu gibi kriterler baz alınmayacaktır. Tek bir sanatçıdan, aynı odayı paylaşma koşulu ile maksimum 3 kişilik sanatçı gruplarına açıktır. 

Sunulan proje önerileri konsept içeriğine ve araştırma konularıyla uyumlu olmalıdır. Öneriler uygulanabilirlik ve yaratıcılık temel alınarak PASAJ‘ın oluşturduğu jüri tarafından değerlendirilecektir.

 

Başvuru ücreti yoktur. 

Sanatçıya;

  • Ramada Encore Bayrampaşa otelde konaklama

  • Kahvaltı ve akşam yemeği

  • 24 saat internet erişimi

  • Haftada bir çamaşırhane hizmeti

sunulur.

Sanatçılar kendi günlük ve ulaşım masrafları dahil araştırma masraflarından sorumludur. 

Seçimden sonra PASAJ sanatçılara bu masrafları için başvuracakları fonlara davetiye yazabilir. 

Sanatçıdan;

Rezidans bitimine birkaç gün kala PASAJ’da bir sanatçı konuşması. 

Program sonu PASAJ tarafından çıkarılacak yayın için 4-6 sayfa arası A4 kağıda siyah- beyaz çalışma

beklenir.

Başvuru için:

pasajist@gmail.com 

  1. Araştırma planı (görsel metaryaller ile maksimum bir sayfa)

  2. Kısa motivasyon mektubu (maksimum bir sayfa)

  3. CV (eğitim, katılınan sergiler ve rezidanslar)

  4. Portfolyo (önceki sanat çalışmalarınızla ilişkilendirin, en az beş sayfa)

Lütfen başvuru dosyanızı gönderirken şu şekilde isimlendirin: name_surname_CV 

Hangi periyod için başvurulduğu belirtilmelidir. 

AIR Bayrampaşa hakkında bilgi almak için:

Congrats! You’re subscribed

bottom of page