top of page

PASAJ, sanatçı, küratör ve kültür çalışanlarından oluşan bir sanat inisiyatifidir. Çağdaş sanat alanında çeşitli sanatsal etkinlikler (sergiler, performanslar, atölye çalışmaları, konuşmalar) için kullanılan bir proje alanı ve konuk sanatçı programları yürütür.
 

Mekânın sosyal bağlamına, birikimlerine ve belleğine odaklanır ve yerel topluluklarla bağlantı kurmayı amaçlar. Beceri alışverişini kolaylaştırmayı ve sanatçıların birbirleriyle ve bölgenin diğer sakinleriyle karşılaştıkları bir ortam yaratmayı amaçlamaktadır. Sanatçıları çevreleriyle diyalog içinde mekâna özgü projeler geliştirmeye davet eder. Çeşitli formatlarda sanatı şehir mekânlarıyla ilişkilendirerek, kamusal ve yarı kamusal alanlara girmenin yollarını araştırır. Sanatı geçiş ve uğrak yerleri gibi çokça kullanılan mekanlar içinde yeniden konumlandırarak, sadece sanat geçmişi olanlarla değil, henüz çağdaş sanatla ilişkisi olmamış kişilerle de buluşturmayı amaçlar. 
 

Ramada Encore Bayrampaşa ile işbirliği içinde İstanbul’un sanayi mahallesinde otelde bir sanatçı rezidansı olan A.I.R. Bayrampaşa’yı yürütmektedir. 2010’dan bu zamana kadar 5 defa mekan değiştiren PASAJ, her seferinde bulunduğu mahallenin yereliyle bağ kurarak yeniden şekillenmiştir. Şimdi Çemberlitaş'ta tarihi Barın Han'ın içerisindedir.

2019’dan beri uluslararası AIM network üyesidir. 

PASAJ @ Barın Han 

Durum Budur, 7, 22 Aralık 22, PASAJ at Barın Han, photo by E. Emirdağ.jpeg

Nisan 2022’den itibaren Barın Han’ın üçüncü katına yerleşerek PASAJ, burada Çemberlitaş ve tarihi yarımadada gündelik yaşamın temsilleri ve temsillerinin ötesindeki gerçekliği üzerine yoğunlaşıyor.


bottom of page