top of page

 

12

 

yıl

(devam)

 

5

 

farklı mekan

 

78

 

sergi /

proje

sanatçı /

s. grubu

 

179

 

uluslararası

partnerlik

 

7

 

sanatçı rezidansı

 

15

 

atölye rezidansı

 

6

 

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/53

PASAJ, çağdaş sanat alanında çeşitli sanatsal etkinlikler (sergiler, performanslar, atölye çalışmaları, konuşmalar) için kullanılan bir proje alanı yürüten bir sanat girişimidir.

 

Mekânın sosyal bağlamına, birikimlerine ve belleğine odaklanır ve yerel toplumla bağlantı kurmayı amaçlar. Beceri alışverişini kolaylaştırmayı ve sanatçıların birbirleriyle ve bölgenin diğer sakinleriyle karşılaştıkları bir ortam yaratmayı amaçlamaktadır. Sanatçıları çevreleriyle diyalog içinde mekâna özgü projeler geliştirmeye davet eder. Çeşitli formatlarda sanatı şehir mekânlarıyla ilişkilendirerek, kamusal ve yarı kamusal alanlara girmenin yollarını araştırır. Sanatı geçiş ve uğrak yerleri gibi çokça kullanılan mekanlar içinde yeniden konumlandırarak, sadece sanat geçmişi olanlarla değil, henüz çağdaş sanatla ilişkisi olmamış kişilerle de buluşturmayı amaçlar. 

 

Ramada Encore Bayrampaşa ile işbirliği içinde İstanbul’un sanayi mahallesinde otelde bir sanatçı rezidansı olan A.I.R. Bayrampaşa’yı yürütmektedir. 

2010’dan bu zamana kadar 5 defa mekan değiştiren PASAJ, her seferinde bulunduğu mahallenin yereliyle bağ kurarak yeniden şekillenmiştir. Şimdi Çemberlitaş'ta tarihi Barın Han'ın içerisindedir.

2019’dan beri uluslararası AIM network üyesidir. 
 

bottom of page