program

                 Nisan 2021 - Mayıs - Haziran 2021

PASAJ’ın COVID nedeniyle yarım kalan “Aklımı kurcalıyor, ruhuma dokunuyor” isimli  programının son sergilerinden ikisi SAHA'nın desteğiyle Nisan ve Mayıs 2021 tarihlerinde açılıyor.  Kıymet Daştan'ın ismini PASAJ'ın bulunduğu handan alan Nimet adlı video, heykel ve objelerden oluşan yerleştirmesi ile Aslı Dinç'in bir işlemci kurulum odası olarak kurgulayacağı <andata> isimli projesi seyirci ile buluşacak.

Bu program Sürdürülebilirlik Fonu kapsamında SAHA tarafından desteklenmiştir.

KIYMET DAŞTAN | NİMET 15 - 30.04.2021 

Screen Shot 2020-07-02 at 12.30.51.png

Kıymet Daştan’ın yıllar önce fiziksel formlara dönüştürmeye başladığı Nimet mekanın ve çevresinin hafızası ile bütünleşiyor, bir yerleştirme olarak hayat buluyor. Sanatçı, hayatında hatırladığı ilk kesikten başlayarak hazırladığı sergide sınıfsal fark ve ikiyüzlülük üzerine düşündürüyor. Maruz kaldığımız olaylara şahitliğimizi, olaylar karşısında kendimizi nasıl konumlandırdığımıza işaret ederken kesiğin kendisini vurguluyor. Ayrıca pandemi sürecinde ekmekle kurulan bağı yeniden ele alarak, yerleştirmesine bir öğe daha katmayı planlıyor.

ASLI DİNÇ | <ANDATA>İN | 22.05 - 04.06.2021

andata2.jpg

Aslı Dinç gündelik hayatın ve verilerimizin tamamen metalaştırıldığı bir sistemde, ham işlenmemiş insana dair en saf enformasyonun, AN'ların peşine düşüyor. <andata> 16. İstanbul Bienali sonrasında hücresinin kapılarını PASAJ'da açıyor. Sergi mekanını gelecekteki bir örgüt alanı olarak kurgulayan sanatçı; çevrimiçi veri girişini canlı bir performans olarak sunuyor, izleyiciyi verinin işlendiği yere işlemci kurulum odasına davet ediyor.

EDUARDO CRUCES | Poetics of Art and De-industrialization | 06.2021 

Poéticas de Arte y Des-industrialización (Sanatın Şiirselliği ve Sanayisizleşme), küresel sanayisizleşme bağlamı ile sanatsal projeler vasıtasıyla bir sorgulama, test etme ve metodolojiler geliştirme yöntemidir. Bu araştırmanın nasıl aktarılacağı ve değişim yaratacağı izleyicilerle ortak bir deneyim üzerinden anlaşılmaya çalışılır: Sanatsal pratikleri ve kendimizi sanayiden uzaklaştırmak ne anlama gelir?

ALİ KANAL | AIR BAYRAMPAŞA rezidans sonu sergisi | 06.2021 

ZİYARET ZAMANLARI

Perşembe - Cuma 

14:00 - 19:00 

Cumartesi

11.00 - 15.00

(COVID nedeniyle değişiklikler olabilir. Lütfen etkinlik sayfasındaki bilgiyi esas alın.)

İLETİŞİM

Mumhane caddesi

45/29 Karaköy

​pasajist@gmail.com

+90 534 613 01 80