top of page

İşbirlikleri

Bagimsizlar.org

BAĞIMSIZLAR, Türkiye’de kültür sanat ve ona komşu alanlarda çalışan bağımsız organizasyonların görünürlüğünü artırmayı amaçlayan, iş birliğini, paylaşım kültürünü ve dayanışmayı güçlendirmeyi hedefleyen, kolaylaştırıcı bir oluşumdur. Bu bağlamda kültür sanat profesyonelleri, sanatçılar, akademisyenler, araştırmacılar, yerel yöneticiler ve savunucular için sürdürülebilir bir başvuru kaynağı oluşturmayı hedefleyen oluşum, kullanıcılara yer, örgüt tipi, faaliyet süresi, uzmanlık alanı, öz kaynaklar ve izleyici grubu üzerinden sınıflandırılabilir veriler sunar; envanterde yer alan organizasyonları çeşitli katmanlarda haritalar.

 

Doğrudan katılımla düzenli olarak geliştirilmeye açık şekilde ilerleyen proje, çeşitli gelişmelerden dolayı sürekli değişime uğrayan kültür ortamının yakın geçmişini farklı katmanlarla yansıtmak amacıyla sadece 2000 yılından bu yana faaliyete geçmiş girişim ve organizasyonları içermektedir. İlgili çalışmalarla bibliyografya da bu esasa göre listelenmiş ve düzenlenmiştir.

Haritada yer alan girişimlerin, kolektiflerin, bileşkelerin, otonom grupların, sanatçı mekânlarının, stüdyoların, derneklerin, vakıfların, sosyal kooperatiflerin ve kâr amacı gütmeyen teşebbüslerin çoğunluğu kültür sanat üzerine çalışırken kimi organizasyonlar, yapım, izleyici geliştirme, topluluk oluşturma, miras, bellek, sürdürülebilir dokümantasyon, göç, sosyal entegrasyon ve tasarım alanlarıyla ilişkilidir. Buna bağlı olarak ikinci halkada kültür sanatla ilişkili olup hak temelli çalışmalar yapan, ekoloji, yenilenebilir enerji, gastronomi, mimarlık ve kent planlama üzerine uzmanlaşmış organizasyonlar da kapsama dâhil edilmiştir.

2020-2021 döneminde Ekmel Ertan (amberPlatform), Zeynep Okyay (PASAJ), İpek Çankaya (halka art projectArt Halicarnassus), Saliha Yavuz (Hayy Open Space, Komünitas), Sarp Keskiner (KARANTINA, Komunitas, KonserveTeos Arts and Culture Initiative), Daniele Savasta (Yokuşun Başı), Özgül Kılınçarslan (Dahili Bellek), Günseli Baki (Sarı Denizaltı), Didem Ermiş katkılarıyla hayata geçirilen projenin yürütücü ekibi, çeşitli organizasyonlarda idari roller üstlenen kültür profesyonelleriyle çeşitlenmeye devam etmektedir.

bottom of page