top of page

Tarlabaşı farklı etnik grupların yaşadığı, her dönem göç almış, hem sığınılan, hem de oradan gitmek istenilen bir mahalle. Farklı dinamiklerini deneyimlemek ve mahalleli ile bağ kurmak için PASAJ etkinliklerine komşularıyla yaklaşık bir buçuk senelik tanışma süreci sonunda başlamıştır.

 

Bir apartmanın üçüncü katında olduğu için katılımcı sanat projelerine çok da fırsat vermeyen dezavantajlı yapısını, sokağın köşesinde bulunan İsmail’in lokantası ile işbirliği kurarak dönüştürmüştür. İsmail’in on metrekarelik lokantasında duvara astığı, içine mahallelinin fotoğraflarını yerleştirdiği iki büyükçe çerçeve ekibin dikkatini çeker. İşbirliği önerirler, İsmail kabul eder. Lokantaya sanatçı davet edilerek, buraya sanatsal müdahale yapmaları önerilir. Böylece PASAJ etraf dükkan sahiplerinin kuru fasülye, pilav ve günün her saatinde menemen yediği, çocukların okuldan sonra annelerini beklediği, Erasmus öğrencileri ve mahallenin yeni gelenlerinin de yeni yeni keşfedip müdavimi oldukları İsmail’in lokantasına eklemlenir.

 

Bu projesini PASAJ Tarlabaşı adı altında geliştiren ekip programını mahalle, arkadaşlıklar, ilişkiler, ana tanık olma, mahalledeki hızlı değişim süreci üzerine kurgular. Sanatçıların sanat çevresi dışından kişilerle beraber paylaştığı bu süreçte farklı yaş ve sosyal altyapılar arası biraradalıklar oluşur. 2017 Haziran ayında İsmail’in mekanının yıkımıyla burayı da terk etmek durumunda kalınır. İlk defa aldığı göç sayısından fazla göç veren İstanbul’da PASAJ yeniden yer değiştirerek Karaköy’e yerleşir. 

tarlabaşı'ndan kartpostallar

lax @ PASAJ

made by beton

Düştü Düştüm Düştük

61 metre Kahya Bey sokağı

Mahalinde İşbirkleri

Dönüşüm(ler)

Çağdaş Tarlabaşı

Peyzaj mimarisinde İsveç dokunuşu

Kiralık Fotoğrafçı

off-site istanbul

Biz galiba arada kalmıştık

Yarı aydınlık

Metromorfik Türler

Br1 & Elfo

Ne Hatırlıyorsak Oyuz

Geocyclab

Martinka & Oscar

Rüya Sirki

bottom of page