top of page

atölye

21-25 Mart 2023

KESİŞEN DİYALOGLAR

Atölye ve Sergi Kurgusu 

Arzu Arbak

Sanatçılar

Aliye Altunbilek

Ayşecan Kurtay

Sibel Kaçamak

Suzan Bayazıt

İpek Yeğinsü

 

Metne yaklaşan ‘ben’in kendisi, diğer metinlerden; sınırsız, daha doğrusu kaynağını yitirdiğimiz şifrelerden oluşmuş bir çoğulluktur.” Barthes (De Mallac:98)

 

(‘Metin’ yazılan yere ‘fotoğraf’ sözcüğünü koyarak okuyunuz) 

 

Albümdeki bir aile fotoğrafı, bir başka bakışla yeniden değerlendiriliyor. Yanına eklenen diğer bir fotoğraf, artık aile fotoğrafına bir başka gözle bakmamızı öneriyor. Ya da bir sanatçı için aile yadigarı saç, bir diğer sanatçının elinde politik bir söyleme dönüşebiliyor. Kesişen Diyaloglar çalışmasında sanatçılar fotoğraflarla bir oyun oynuyorlar. Farklı farklı amaçlar için çekilmiş fotoğraflara tekrar tekrar bakıyor, diğer sanatçıdan ödünç alıyor, kesiyor, bozuyor, tekrar yapıyor, verili anlamları yerinden ediyor ve yeni bir “şifre” oluşturuyorlar. Herhangi bir son anlama ulaşma çabasından bağımsız fotoğrafa bakma deneyimini çoğaltıyorlar. Sanatçı için sarsıcı bir deneyim olan bu mal etme / temellük hali farklı sorgulamaların kapısını aralarken yapılan çalışmalar da izleyicisine, fotoğrafa farklı bir biçimde bakma önerisi getiriyor. Sergi süresince ziyaretçiler “Kesişen Diyaloglar” ı deneyimleyecek, kendi kurgularını yaratabilecekler.

 

ARAŞTIRMA 

2021 - 2024
Geleceğin Arzuları Var

 

PASAJ Türkiye ve yakın coğrafya ülkelerden katılımcılarla birlikte geliştireceği Geleceğin Arzuları var isimli araştırma projesinde kolektif çalışmanın doğasını pratikten inceliyor. Kolektifliğin tek bir şekli olmamasından yola çıkarak, farklı grupların motivasyonlarını, çalışma metodlarını, kolektif olmanın bugünkü doğası ve koşullarını araştırmayı hedefliyor.  

Türkiye’den ve yakın coğrafyadan kolektifler projeye davet edilerek; sosyal, ekonomik ve politik tansiyonları birbirine benzeyen, uyguladıkları metod ve eriştikleri çözümleri karşılıklı deneyebilir, kendi koşullarıyla yeniden uyarlayabilir yapılar bir araya getirilmek isteniyor. Şimdiye kadar belirlenmiş kolektifler arasında İstanbul, İzmir, Çanakkale, Mardin, Atina, Plovdiv, Sohum, Tahran ve Kazablanka’dan katılımcıları olan Geleceğin Arzuları Var birlikteliğin cesaret verici, besleyici gücüne önem veriyor, değişik yapılarda işleyen kolektifleri davet ederek, onları yakından tanımayı amaçlıyor. 

Proje websitesi için tıklayınız.

bottom of page