top of page

PASAJ Karaköy programı 

Geçmiş

<andata> 

<live processing performance>

Aslı Dinç

02.06.2021 -  12.06.2021

andata2.jpg

Ziyaret gün ve saatleri:
Çarşamba , Perşembe, Cuma
13.30 - 17.30

Cumartesi
11.00 - 15.00


 

<andata> 16. İstanbul Bienali’nde gerçekleşen performanstan sonra PASAJ’da kurulumunu yapıyor, mekanı ziyarete açık bir çalışma alanına dönüştürüyor. 

 

Dünyaya açılan en gerçek pencerenin hızla 'arayüz'e dönüştüğü bugünlerde, <andata> gelecek hayali üzerinden şimdinin eksik parçalarını arıyor.

 

PASAJ’a gelen ziyaretçileri yapay zeka tarafından üretilmiş afişler ve “fake anılar”dan oluşan bir enstalasyon karşılıyor. “fake anılar” sanatçının bienal performansı ve çeşitli platformlar aracılığıyla topladığı, derin öğrenme (deep learning) modelleri kullanarak dönüştürdüğü yapay anılardır. Bunlar iznimiz ve bilgimiz olmadan şirketlere sızdırılan, özel alanlarımızı ve hayatlarımızı içeren bilgileri koruma altına almak için yaratılan data gürültüsü (data-noise’u) işlevi görüyor.

 

Aslı Dinç’in ziyaretçilerle birebir çevrimiçi iletişime geçtiği buluşmalar gelecekten gelen bir örgüt manifestosu ile başlıyor. Ziyaretçilerin geçmişe gitmeleri isteniyor, aktardıkları veriler canlı işleme sokularak yapay zeka ile paylaşılıyor ve yeni bir “fake anı” üretiliyor.

 

Bu canlı araştırma süreci, gözetim politikaları, bilgi teknolojilerinin sosyal etkileri ve mahremiyet konuları üzerine düşündüren, performans ve yapay zekanın oyuncu bir işbirliğine dayanıyor.

Bu sergi Sürdürülebilirlik Fonu kapsamında SAHA tarafından desteklenmiştir.

sahaLOGO.jpg
bottom of page