<andata>IN 

Aslı Dinç

Gözetimin, algoritmaların ve sermayenin altında her şeyimizin ürüne ve mübadele değerine dönüştüğü çılgın gösteri ve tüketim toplumunda bizden geriye ne kalır?
<andata> bienalden sonra hücresinin kapılarını açıyor, izleyiciyi verinin işlendiği yere işlemci kurulum odasına davet ediyor.

-------

<andata> mülteci verilerin örgütlenmesiyle yapılanmış bir işlemcidir. 
Kurulduğu yerlerde spekülatif hikayeler anlatarak insanları biraz geleceğe hazırlar, biraz manipüle eder. Zamandan ve gerçeklikten kopan dinleyiciden gözlerinin önüne ilk gelen anlarını, geri dönmek istedikleri anlarını işlemciyle paylaşmalarını ister. Sesli anları kayıt altına alır ve veri tabanına işler. Veriler artık birer kontra-datadır. Sisteme bulaşmamış, şebekede dolaşıma girmemiş, belleğin derinliklerinde kalan teşhir olmamış saf bilgilerdir. Yani bizden geriye kalan nadir şeyler…
Geçmişten gelen saf bilgiler, geleceği değiştirebilecek şimdinin aygıtları ve araçlarıdır.

Fosilleşmiş anların dna’sını çıkarmak.
<live processing performance>

11 March. Somewhere amidst the fog of the Net. behind a seemingly forgotten website, in Andata's password-protected laboratory — a location for exploring a diverse range of subjects from the occult to fictional quantities, from warmachines to bacterial archeology, heresy-engineering and decimal sorceries, and swarming with renegade academics, pyromaniac philosophers and cryptogenic autodidacts — there is a tumultuous discussion.
copy-pasted and adapted from Cyclonopedia.

Yerleştirme
Mekanı zamanlararası örgütlü bir hacker bellek odasına dönüştürme
Mekan, gelecekteki bir örgüt yuvası atmosferini yansıtacaktır: Örgüt flamaları, posterleri, yazılamalar, stenciller, sigara izmaritleri. 
Odanın balkon tarafı kalın naylonla diyagonal bölünür. Bölünen üçgen kısımda işlemcinin kurulumu yapılır ( 2 adet pc ekranı, ses kaydedici, hoparlör).
Yuvaya tek tek katılımcılar alınır. Küçük ekranda akan metni okuduktan sonra ses kayıt cihazına basarak anlarını kaydederler. İşlemci o sırada canlı olarak okunan anların verilerini çıkarıp http://andata.site/  tabanına yükler. Bu aksiyon projeksiyonla duvara yansıtılır. Katılımcı kişisel veri muvafakatnamesini imzalayarak verilerini örgütle paylaştığını onaylamış olur.

 

ZİYARET ZAMANLARI

Perşembe - Cuma 

14:00 - 19:00 

Cumartesi

11.00 - 15.00

İLETİŞİM

Mumhane caddesi

45/29 Karaköy

​pasajist@gmail.com

+90 534 613 01 80

logo.jpg