top of page

PASAJTarlabaşı programı 

Geçmiş

Off-Site - İstanbul

Açılış: 28 Eylül | September 18h30-22h00

​Küratör:  Chun-Chi WANG

Performansçı: HOU I-Ting / Body Field (18h30)

 River Lin/ My Turkish Gay Porn 19h00 (durational)

OFF-SITE - ISTANBUL projesi Tarlabaşı, Beyoglu/Istanbul'da gerçekleşiyor. 

Eski binalar, karanlık dar sokakları, kasvet veren apartman girişleri ve koridorlarıyla mahalleye hükmediyorlar. 

60'larda İstanbul'un kitlesel bir şekilde apartmanlaştırılması ile, kontrolsüz şehirleşme oranı arttı. Gecekondunun yasallaşması görünürde daha iyi niyetli gibiydi, ama özelleştirme projeleri ile birlikte, şirketlerin gayri menkul yatırımları sonucunda, apartmanlar gecekondunun yasal karşılığı haline geldi. Yeni yaratılan orta sınıf ile modernleşme dalgasının beraberinde getirdiği bireyselleşme ve tüketici hayat stili "ideal ev" kavramını güçlendirdi.Bu süreç Osmanlı dönemindeki "geniş bahçeli ev"leri yıkarak İstanbul tarihinde yer eden "efsanevi" mekanlarda devasa bir genişleme yarattı. 

Birçok kişinin de dediği gibi İstanbul iki yüzlü bir şehir. Modern küresel şehrin yüzü eski binalarınkiyle üst üste geliyor. Mahalleden aşağıya inerken, beklenmedik bir şekilde, üzerleri Romen harfleriyle yazılmış mezar taşları dolu bir mezarlığa denk gelebiliyoruz. 

İstanbul'un modern yüzünü baskın olarak bu apartmanlaşma şekillendirmiş durumda. Yerleşim biçimi ve şehirdeki mekanlar, Türk akrabalık ve kardeşliğinin güçlü karakteriyle sinerji oluşturuyor. Mahallenin dar yolları insanlar için birer buluşma alanı görevini üstleniyor. Yemek yerleri kafe ve parklar insanlar için duvarların ötesinde beraber konuşabilecekleri kalabalık noktalar. Arabalar ve motorlar ise buraları bir oyun parkı gibi kullanıyor, olabildiğince hızlı yol alıyorlar. 

Bu proje 28 Eylül Perşembe günü, HOU I-Ting, River LIN ve Ya-chu KANG isminde üç sanatçının katılımıyla gerçekleşecek. 

Basın bülteni ve daha fazla bilgi için: http://www.idolonstudio.com/offsite/

Screen Shot 2019-02-15 at 11.29.57.png
bottom of page