top of page

PASAJTarlabaşı programı 

Geçmiş

Tarlabaşı'ndan kartpostallar

5 fotoğrafcı
5 fotoğraf
1 mahalle


PASAJ'da iki günlük bir sergi. Ziyaret et, oy kullan ve hangisinin kartpostal haline geleceğine karar ver.

Seçilen kartpostallar bastırılacak ve ekim ayında projenin ikinci adımını başlatmak üzere İstanbul'daki çeşitli yerlere dağıtılacak.

Fotoğrafcılar: Cihan Demiral - Aline Mauch - Peri Sharpe - Erdem Varol - Nikolas Ventourakis
Küratörler: Giorgio Caione -  Christian Oxenius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Tarlabaşı’nı beş kartpostalla anlatmak. Projenin meydan okuyan, provakatif yönü bu.

Kartpostalları bir mecra olarak kullanmamızın sebebi kartpostalların iletişim kurma potansiyeli: Önden ikiye bölünmüş, çoğu zaman güçlü ikonik bir resim ile portrelendirilmiş, ve sırt bölümüne tebrik, not ve düşüncelerimizi yazdığımız posta kartları...
Hem dünya’nın dört bir yanına gönderilen özel ve samimi düşünceler için bir araç olarak, hem de şehirde yeni bir reklam kampanyası yayma platformları olarak hizmet ediyorlar.

Bu projede ise kartpostallar, İstanbul’un merkezinde hızla değişen Tarlabaşı’nı anlatmak için kullanılıyor. Tarlabaşı günceliyle ikilemli, olaylı geçmişiyle derinden lekelenmiş ve “hala turistik olmayan” bir bölge.
Proje, Tarlabaşı’nın son yıllarda yaratılan iki popüler imajını sorgulamayı amaçlıyor. Medya, boşaltılan evler, marjinaller, suç ortamı ve seks işçiliğinden oluşan oldukça basmakalıp bir
imaj çiziyor. Diğer taraftan, gayri menkul yatırımcıları ve resmi makamlar Tarlabaşı’nı, şehrin merkezinde muntazam rezidans blokları ve pırıl pırıl ofislerle Avrupalı bir mahalle (“İstanbul’un Şanzelizesi”) olarak tasvir eden göz alıcı bir reklam kampanyası yürütüyor.
Bu imajların birleşimi, bir mahalleyi tamamiyle kötü göstererek, yeni temiz Tarlabaşı’nın yolunu açmayı amaçlıyor.
Bu iki görüntü arasında mevcut Tarlabaşı'nın çok katmanlı kaotik gerçeği yatıyor.

 

Beş sanatçı, PASAJ tarafından orijinal bir fotoğraf kampanyası yapmak üzere davet edildi. 

Bir mecra olarak kartpostalı sorgulamak için fotoğraf içeriğini eleştirel bir tavırla yansıtmak, kartpostalın yalnızca tanınabilir yerlerden fazlasını gösterme becerisine meydan okuyor.Kampanyanın sonunda her bir sanatçıdan birer tane olmak üzere beş kartpostal ortaya çıkacak. PASAJ Atölye’de iki gün sürecek (16-17 Eylül 2017) olan sergide, Tarlabaşı’nda oturanlar, sanatseverler ile birlikte, hangi fotoğrafların kartpostala dönüşeceğine karar verecek.Seçilmiş kartpostallar bienal boyunca (Ekim ve Kasım 2017), farklı şehirlere yayılacak. Seyirciler belirlenmiş bir posta kutusundan sevdiklerine bu kartpostallardan yollayabilecekler.PASAJ kartpostalların izlerini tutarak, PASAJ, katılımcılar ve fotoğrafçılar arasında bir bağ kuracak. Alıcı bir başkası tarafından seçilmiş sanat eserine sahip olacak ve bu süreç gönderen, sanatçı, alıcı ve Tarlabaşı arasında yeni bir ilişki başlatacak.Tarlabaşı’ndan Posta Kartları 15. İstanbul Bienali “İyi Bir Komşu”nun bir yan etkinliğidir.

bottom of page