top of page

PASAJTarlabaşı programı 

Geçmiş

mk yurttaş

lax @ PASAJ

Ziyaret günleri: 27 - 30 Mayıs

Açılış: 26.05.2017 @ 19.00

“Lax içinde çalıştığı mekanı denormalleştirme eğilimi gösteren bir gevşek makinedir.” *

Mk Yurttaş Lax’ı Pasaj’ın Tarlabaşı’ndaki lokantasında çalıştırdı ve mekanda masaüstüne serilen servis kağıtlarıyla Nina Levitt’in bir Alice Austen fotoğrafına yaklaşık bir yüzyıl sonra yapmış olduğu müdahale arasında tuhaf bir bağlantı oluştu. Fotoğraftaki müdahale hizası aşağıya kayarak bel altına, belden aşağıya indi ve lokantada Tarlabaşı’nın ayıp görünen yanlarını yarı-örten  yüzeyler oluştu; dönüşmeyen, uğradığı müdahalelerle “eskiz-halde” kalan mahalle ve lokantasındaki yüzeyler.

*   http://laxproje.tumblr.com/hakkinda

     http://mkyurttas.com/

 

Mk Yurttaş, 2001’de İTÜ Mimarlık bölümünden, 2003’te İTÜ Mimari Tasarım yüksek lisans programından “Postorganik paradigma bağlamında beden mekan hibridleşmesi” adlı teziyle mezun oldu.

2011’den bu yana YTÜ Sanatta Yeterlik Doktora programında beden teknolojileri üzerine araştırmasını ve “Lax” isimli makine – mekansal müdahale işini sürdürüyor. (http://laxproje.tumblr.com/). 2012’de bu araştırmasıyla  University of Arts London Central Saint Martins MA Fine Art programına kabul edildi.     

İşleri Sınırlar Yörüngeler, Genç Yeni Farklı, Mamut Art Project, Tüyap Artist sergilerinde, İstanbul Tasarım Bienali, Contemporary İstanbul’da, Hollanda, Almanya, İtalya, Polonya’da uluslararası sergilerde ve e-flux, ortaformat, Art Unlimited gibi yayınlarda yer aldı.

AslieMk performans ikilisi projesine 2012’den beri Aslı Dinç ile devam etmektedir ve Performistanbul sanatçıları arasındadır. (http://asliemk.com) (http://performistanbul.org/index.php/asliemk/)

Biq - Berlin İstanbul Quartier sanatçı kolektifine dahildir. (http://www.biq-nyc.com/tr/artists/mk-yurttas/)

Mustafa Kemal Yurttaş’ın işleri Mikaye adı altında toplanır. Mikaye’deki işler yerleşik anlam yapılarına bağlı kültürel kodlarla oynar ve “şizo-kreatif”, “hayaletsi-oluş”, “post-human” gibi anahtar kelimelerin aralarında dolanırlar.

bottom of page