top of page

PASAJ @ Barın Han programı 

Geçmiş

PROJECT 2023, Part III

Nihan Somay / Eduardo Cruces

25 Nisan - 19 Mayıs, 2023
Açılış: 27 Nisan 17.00 -21.00

Açık Stüdyo: 18 Mayıs 2023

WhatsApp Image 2023-05-13 at 2.06.38 AM.jpeg

Nihan Somay ve Eduardo Cruces, PASAJ @ Barın Han'daki çalışma süreçlerini açık stüdyo etkinliğiyle sonlandırıyorlar: Anlatı ve parçalar, kalıntılar, gerçek ve hayali varlıklar, hepsi Şili'nin güney bölgeleri ile Türkiye'nin kıtalararası bağlamı arasında gidip gelen kolektif araştırmalarının sonucu olarak mekanda yer buluyor.

Nihan Somay ve Eduardo Cruces’in PASAJ’ın ev sahipliğinde gerçekleştirdiği projenin üçüncü bölümünde, sanatçılar Ocak-Mart 2023 arasında Şili'de gerçekleştirdikleri araştırma gezisine dayanan çalışmalarını paylaşıyorlar. Şili’nin coğrafi merkezindeki Biobío bölgesine odaklanan bu yolculukla, Pasifik ekosistemi ile Nahuelbuta Dağları arasından Marmara Denizi’ne uzanan duyusal temas olanaklarını araştırıyorlar.

 

Sanatçılar PASAJ’ın Barın Han’daki mekanında geçirecekleri 3 hafta boyunca, projelerinin sonraki adımları üzerinde düşünmeye devam edecek ve devam eden üretimlerini 3 hafta boyunca açık stüdyo formatında paylaşacaklar.

 

Bu proje Şili Kültür Bakanlığı’na bağlı Fondart Nacional - Circulación internacional 2023 tarafından desteklenmektedir: “Límites líquidos: Circulación de conocimientos entre Concepción y Estambul”.

 

Fotoğraf açıklaması: Monokültüre dönüştürülen geniş Nahuelbuta örtüsünde çıkan orman yangınlarının dumanı Lota’daki kömür madenlerinin yıkıntılarını örtüyor.
 

bottom of page