top of page

PASAJ Karaköy programı 

Geçmiş

AIR Bayrampaşa:
Bir flanör olarak sanatçı
'arafta bir yürüyüş'

Ali Kanal

Christian Oxenius küratörlüğünde

21.06.2021 -  26.06.2021

WhatsApp Image 2021-06-18 at 10.50.37 (1).jpeg

2021 yılı AIR Bayrampaşa programına davetli sanatçımız Ali Kanal’ın araştırma ve üretimlerini sergileyeceği ve PASAJ Karaköy’de, 21-28 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek sergimize davetlisiniz.
 
PASAJ, bölgede bulunan Ramada Encore Bayrampaşa oteli ile işbirliği yaparak bir araştırma rezidansı başlattı.  Davet edilen sanatçılar 14 gün süre ile konaklayarak kendi ilgi alanları kapsamında araştırma ve üretim yapmaktadırlar. Sanat alanı merkez dışında da hem sanatçı, hem seyirci hem de katılımcı için etkin ve üretken bir yapıya sahip olabilir mi? Sanat üzerinden bir etkileşim yaratılabilir mi? AIR Bayrampasa görünmeyeni irdelemek, ortaya çıkarmak ve araştırmak üzerine kurgulanmıştır.

Programın küratörlüğünü bağımsız bir küratör, yazar ve araştırmacı olan Christian Oxenious üstlenmektedir.  

Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde tamamlayan Ali Kanal, aynı üniversitenin Heykel Ana sanat Dalı’nda yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. İzmir Umurbey’de yer alan Darağaç kolektifinin üyesi olan Kanal aynı mahallede yaşamakta ve üretmektedir.

Üretim pratiğini kentin atıl kalmış, terkedilmiş mekanlarında uzun yürüyüşler yapıp topladığı buluntu nesneler ile heykeller üretme üzerine kuran Ali Kanal, bu defa Bayrampaşa’nın mekanlarından izler topluyor.

Bayrampaşa’da geçirdiği 14 gün boyunca bölgeyi adım adım dolaşan sanatçı sanayi bölgelerinin ve mezarlıkların kendisinde bıraktığı benzer hissiyatı topladığı nesneler ile tariflemeye çalışıyor.

Ölüm, yaşam ve arafta kalma hallerini irdeleyen sanatçı, Matbaacılar sitesinin ve Edirnekapı mezarlıklarının aurasında ölüm ile yaşam arasındaki farkın belirsizleştiği bir düzlemde varlığının izlerini arıyor.

Sergi Mumhane Cd. No: 45 D.29 adresindeki PASAJ Sanat Alanında 21 Haziran 28 Haziran tarihleri arasında, 13:00- 17:00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

bottom of page