top of page

Barın Han'da, Tarlabaşı'nda
ve farklı işbirlikleri ile birçok farklı mekanda

İstanbul Bienali Paralel Etkinliği

Future M. Kaethe Wenzel 19.10 - 01.11.2022  @ Gönül Lokantası, Tarlabaşı

FutureM_KaetheWenzel©ClaudiaSchmitzVGBild-Kunst (12)kl.jpg

Kendisi de İkinci Dünya Savaşı'nda yerinden edilmiş bir ailenin torunu olan Wenzel, insanlarla “varış becerileri” hakkında konuşuyor. Her zamanki "Nereden geliyorsun (ve ne zaman döneceksin)?" sorusu yerine, insanlara yeni bir yerde bir yuva kurmayı nasıl başardıklarını soruyor. Bu konuşmalardan yola çıkarak, sokak sanatı ve internetle birleştirdiği hareketli çizimler geliştiriyor. Röportaj alıntıları ve çizimler interaktif bir dünya haritasının parçası haline geliyor ve göç becerilerinin çok sesli bir panoramasını açıyor.

PASAJ & Detroit Stockholm işbirliğinde

a fine line Seçil Yaylalı | 20.10 - 26.10 2022 @ Detroit Stockholm, Isveç 

a fine line, by Seçil Yaylalı, 22, photo1 (1).jpg

Creation process is fun, but is it pure joy? The exhibition negotiates the fine line between today's reality and the fictional world, between play and life, between the joy and pain of creation. The idea for the exhibition comes from a colourful toy shop in a very busy underpass in Istanbul, where the people around it move even more crazily than the toys inside. The artist recreates a part of the store in the gallery space to show the fantastic reality of space and time.  The exhibition is curated by Zeynep Okyay and it is arranged with the support of the National Association of Swedish Art Associations

Interface Inagh PASAJ & Detroit Stockholm işbirliğinde

Falling in Love Outward | Breda Burns, Jane Cassidy, Ian Wieczorek, Zahra Zavareh, Emmy Dijkstra, Jenny Soep, Gülçin Aksoy, Özgür Demirci, Seçil Yaylalı 11.07 - 24.07.2022 

download.jpeg

PASAJ, Gülçin Aksoy, Özgür Demirci ve Seçil Yaylalı ile birlikte Galway'de Interface Inagh tarafından düzenlenen Falling in Love Outward isimli sergide yer almaktan mutluluk duyuyor. Serginin küratörlüğünü Alannah Robins üstleniyor ve dokuz sanatçı 3 sanatçı inisiyatifi tarafından davet ediliyor: Breda Burns, Jane Cassidy, Ian Wieczorek, Zahra Zavareh, Emmy Dijkstra, Jenny Soep, Gülçin Aksoy, Özgür Demirci, Seçil Yaylalı. 

Sergi Arts Council İrlanda ve Galway in Arts  tarafından destekleniyor.

PASAJ @ Barın Han Programı

Never Let Me Gò, Tunaight | Barena Bianca 18.06 - 8.07.2022 

barena bianca_boyukada_22 (4).JPG

Proje, Marmara Denizi ile kuzey Adriyatik Denizi ve Venedik Lagünü'nün paylaştığı bir veya daha fazla soyu tükenmiş ve alien deniz canlılarını tanımlayarak İstanbul ve Venedik şehirleri arasında bir paralellik çizmeyi amaçlıyor. Barena Bianca, bu unsurlarla ilgili araştırma ve analizlerini sanatsal ve görsel bir dile çevirerek, İstanbul ve Venedik arasında kirlilik, küreselleşme, iklim değişikliği, aşırı avlanma ve gıda, turizm ve biyolojik çeşitlilik gibi acil ve ortak sorunlar etrafında tartışmalara açmak istiyor.

Canan Budak ile 13 Metre Kare Sanat Kolektifi | Future has Desires projesi kapsamında 11.06.2022 

13-1.00_00_13_13.Still001.jpg

13 Metrekare Sanat Kolektifi, 2017 yılında başlattığı bir araştırma ve arşiv projesi olan Kayıt, ve devamında gelen Kayıtdışı ve Kayıtta ile Mardin’in hafızasında saklı hikayeleri belgeleyerek, kent belleğine parça anlatılardan oluşan alternatif katmanlar eklemeye çalışıyor.
Kolektif çalışmalarını, fotoğraf, heykel, felsefe, grafik, uçurtma ve mimarlık gibi farklı alanlarda uzmanlaşan üyeleriyle, Mardin ve çevresinde yaşayan ve kendine üretim platformu bulamayan kişiler, sanatçılar ve zanaatkarlarla bir araya gelerek gerçekleştirmektedir.
Çalışmaların tüm aşamalarında ortaya konulan hassasiyet ve sahip çıkılan amatör ruh, açık bir paylaşım ve üretim platformu olan 13 Metrekare’nin kapsayıcı yapısını güçlendirir.

Henüz yazılmamış olanı okumak
Nihan Somay & Eduardo Cruces
Açık Stüdyo Günleri, 17 - 18 - 19 Haziran
 

open studio_pasaj.jpg

Nihan Somay ve Eduardo Cruces, 17 Mayıs'tan itibaren 1 ay boyunca PASAJ'ın Barın Han'daki mekanını araştırma, durma ve dinlemeye odaklanan bir stüdyo olarak kullanıyorlar. Bu süreçte, Emin Barın'ın yazıyı sürekli devir ve dönüşüm olarak ele alan hat çalışmaları, Barın Cilt Atölyesi'nin 1949'dan bu yana devam eden faaliyetleri, adım adım İstanbul'daki turizm ekonomisinin taleplerine teslim olan yayınevleri, gazeteler ve semt sakinleri ile dağılan, toplanan ve bazen tutmayan parçalar üzerinden yazı, basılı malzeme ve söz söyleme ile kurdukları ilişkiye bakıyorlar.

küçük şeyler | Eduardo Cruces, Nihan Somay | small things 
17.05 - 17.06.2022 

20220526_154431.jpg

Nihan Somay ve Eduardo Cruces, 17 Mayıs'tan itibaren 1 ay boyunca PASAJ'ın Barın Han'daki mekanını araştırma, durma ve dinlemeye odaklanan bir stüdyo olarak kullanıyorlar. Bu süreçte, Emin Barın'ın yazıyı sürekli devir ve dönüşüm olarak ele alan hat çalışmaları, Barın Cilt Atölyesi'nin 1949'dan bu yana devam eden faaliyetleri, adım adım İstanbul'daki turizm ekonomisinin taleplerine teslim olan yayınevleri, gazeteler ve semt sakinleri ile dağılan, toplanan ve bazen tutmayan parçalar üzerinden yazı, basılı malzeme ve söz söyleme ile kurdukları ilişkiye bakıyorlar.

KADINLIK VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK |
7
 - 30.04.2022 

istanbul-main_post_9-16-rev.jpg

İsviçre-Türkiye sanat projesi ‘’Kadınlık ve Sürdürülebilirlik’’, sürdürülebilirliğin öncelikli durumunu sanat aracılığıyla kadın bakış açısından ele alıyor. ​ Bu kültürlerarası özgün proje için, İsviçre’den sanatçılar, Talaya Schmid, Aglaia Haritz ve Patricia Jacomella ve Türkiye’den sanatçılar, Gözde İlkin, SENA ve Ecem Yerman, sanatsal bir etkileşim ve sanat üzerine konuşmalar, atölyeler, performans, açık oturumlar ve BARIN HAN, İstanbul’da sergilenecek işlerin üretim süreci için Ankara’da bir araya geldiler. Sanat, feminizm ve çevresel konulardaki kilit isimleri bir araya getirecek olan bu sergi 7 Nisan’da BARIN HAN’da izleyiciyle buluşuyor. 

bottom of page