top of page

Nimet 

 

Kıymet Daştan


Sergi Tarihi :14 Nisan – 30 Nisan 2021


PASAJ Mumhane Caddesi, Nimet Han

No:45 Oda:29 Kat:2, Karaköy, İstanbul

Ziyaret gün ve saatleri:
Perşembe - Cuma 
13.00 - 17.00

 

Alet .png

Kıymet Daştan’ın merkezine temel besin kaynağı ekmeği koyan sergisi Nimet 14 - 30 Nisan 2021 tarihleri arasında PASAJ Karaköy'de seyirciyle buluşuyor. İsmini PASAJ’ın konumlandığı Nimet isimli handan alan sergi; video yerleştirme, heykel, çizim ve objelerden oluşuyor.

 

Kıymet Daştan’ın yıllar önce Türk ekmeği etrafında şekillendirdiği ve onun standart formuyla çağrıştırdıklarını fiziksel formlara dönüştürmeye başladığı çalışmaları, han ve çevresinin hafızası ile bütünleşerek hayat buluyor. Sanatçı, süreci çalışmasının önemli bir parçası olarak tanımlıyor. Sergideki işleriyle, geçmişten bugüne hatıralar yolu ile hafızaya, malzemenin ruhuna, insan elinin ettiğine dikkat çeken Daştan, çetrefilli yolculukları şiirsel bir anlatım ile yaratıcı sürecinin merkezine yerleştiriyor.

 

Sanatçı, hayatında hatırladığı ilk kesikten yola çıkarak hazırladığı sergide, gündelik hayata işlemiş değer meselesi ve ikiyüzlülük üzerine düşündürüyor. Maruz kaldığımız olaylara şahitliğimize, olaylar karşısında kendimizi nasıl konumlandırdığımıza işaret ederken kesiğin açtığı yaraya bakmayı öneriyor. Çalışmalarını yerleştirme biçimi ile konumun nesneye verdiği anlama odaklanıyor.

 

Riya adlı 3 kanallı performans videosunda Daştan bir ekmeği eline alıp, yere atıyor. Sonra 3 defa öpüp başına koyuyor ve bu eylemi durmadan tekrar ediyor. Bedeni proporsiyonlarına göre bölüp göz hizasında ekranlara yerleştiren sanatçı, böylece aşamaları birbirinden ayırmanın algıyı nasıl değiştirdiğine dikkat çekiyor. Alet adlı heykel çalışmasında fırıncıların ekmeğe, bozulmadan kabarabilmesi için attığı amorf kesiğin bronz dökümünü elin tutabileceği konumda yerleştiriyor.

Yere Düşen Para çalışmasında müdahale ettiği eski 10 kuruş üzerindeki ekmeğin hammaddesi buğday başağını öne çıkarırken, Vatan çalışmasında toprak ile güçlü sembolik ve bağlamsal ortaklıklar kuruyor.

 

Ayrıca pandemi sürecinde ekmekle kurulan bağı yeniden ele alarak, sanatçı yerleştirmesine Altı Sıfır adlı yeni çalışmasını ekliyor. Türk parasının değerinin iyice düştüğü bu dönemde, 2005 yılında paranın üzerinden atılan sıfırların yeni banknot tasarımlarında ne ile doldurulduğuna bakarak gözümüzden kaçan bir detaya dikkat çekiyor.

Bu sergi Sürdürülebilirlik Fonu kapsamında SAHA tarafından desteklenmiştir.

Kurulum desteği için Fiksatif, malzeme desteği için İKSV'ye teşekkür ederiz.

Sanatçı Hakkında: Yapıtlarında günlük yaşamın gözden kaçabilen simgeleri arasında bireyin ve toplumun parçalanmış belleğine dair duyumsal şekiller arayan Kıymet Daştan, (2008) yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. (2014) yılında Milan Domus Academy’den Tasarım alanında Yüksek Lisans, (2021) yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Heykel Yüksek Lisansı dereceleri aldı. (2019) yılında Beyrut’ta Ashkal Alwan Home Workspace programını tamamlayan, yapıtları Türkiye ve Avrupa’da pek çok sergide yer alan sanatçı çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir. www.kiymetdastan.com 

a11.jpg

Bu sergi Sürdürülebilirlik Fonu kapsamında SAHA tarafından desteklenmiştir.

sahaLOGO.jpg
bottom of page