top of page

PASAJ @ Barın Han programı 

Geçmiş

Future M.
Kaethe Wenzel

19.10 - 01.11.2022

İsmail'in Yeri -

Gönül Lokantası 
Kurdela sokak no:75 A Giriş katı Tarlabaşı 

((17. İstanbul Bienali paralel etkinliği)

Future M. göç ve varışla ilgili: Yeni bir yere nasıl geldiniz? Yeni bir yeri kendine ait bir yer haline getirmeye çalışmak, günümüzde, milyonlarca insanın her gün üstesinden gelmek durumunda olduğu bir problem. Kaethe Wenzel insanlarla evlerine giden uzun ve kısa yollar hakkında onları dinlerken çizim yaparak söyleşiyor. 
 

İklim değişikliği geldi ve beraberinde yerinden edilme ve göçü de getirdi. Göç hala çoğunlukla bir sıkıntı ve geçici bir sorun olarak görülse de, özel iletişim ve varış becerileri geliştirmek anlamına da geliyor.

 

Kendisi de İkinci Dünya Savaşı'nda yerinden edilmiş bir ailenin torunu olan Wenzel, insanlarla “varış becerileri” hakkında konuşuyor. Her zamanki "Nereden geliyorsun (ve ne zaman döneceksin)?" sorusu yerine, insanlara yeni bir yerde bir yuva kurmayı nasıl başardıklarını soruyor. Bu konuşmalardan yola çıkarak, sokak sanatı ve internetle birleştirdiği hareketli çizimler geliştiriyor. Röportaj alıntıları ve çizimler interaktif bir dünya haritasının parçası haline geliyor ve göç becerilerinin çok sesli bir panoramasını açıyor.

FutureM_KaetheWenzel©ClaudiaSchmitzVGBild-Kunst (12)kl.jpg
bottom of page