top of page

Onur Ceritoğlu

haziran 17

Onur Ceritoğlu haziran ayında iki hafta, Pasaj İstanbul'un daveti ile Bayrampaşa Ramada Otel’de sanatçı yerleşim programının ilk sanatçısı oldu. İstanbul'da yaşadığı halde hiç buraları bilmiyordu. Onun için Sağmalcılar, Atatürk Havaalanı’na giderken geçtiği, adı akılda kalan 5. duraktı. Bayrampaşa'nın eski adının Sağmalcılar olduğunu da bilmiyordu. Bu adın, surların hemen dışında kurulan fakat şimdi orada olmayan mandıralardan geldiğini öğrendi. Şimdi burası surların içinde sayılır.


İşine buradan gelip gitti. Kaldığı zaman süresince, otelin etrafını saran, zemini zangır zangır titreyen, florasan ışıklı dokuma atölyeleri hiç durmadan çalıştılar. Günde 3 vardiya. Onur kaldığı süreyi kapsayan 42 vardiya boyunca yürüyüşlere çıktı.

 

Pasaj'dan Elif'in (Bursalı) yardımıyla semtin nirengi yerlerine gitti; Otogar (yeraltı kenti), Park Ada (Attan düşülen yer), Üretmen İş merkezi (Maholy-Nagy Avlulu küçük Karaköy), Doku site (Fason birlik), kadife fabrikası (30 yıldır kapalı), otoyol çayırı (Çakır dayı ve hafif metro), Forum İstanbul AVM (Kocatepe), Mega Center (Mega hal) bunlardan bir kaçı. Hepsi ile ayrı anlar kaydetti. En çok da Çakır Dayı’nın otoyolun ve rayların kenarındaki çayırını sevdi. Burası iğdesiyle, selvisiyle, çamıyla küçük bir vahadır. Akan şeyleri* seven mudavimlerin yeridir:

 

''İki hafif arasında 17 saydım
Hafif geçerken 7 saydım
139 saydım ikinci hafife kadar''

Eylül ayında bu 14 günü kapsayan bir günlük gezi olacak ve Onur kaydettiği anları anlatacak.

bottom of page