top of page

PASAJ Karaköy programı 

Geçmiş

Hacer Kıroğlu

Karaköy’de Sessiz Kare 

Inez Piso küratörlüğünde

34701409_1869453569773930_90648805109074


Hacer Kıroğlu'nun, Karaköy'de dört mekana yayılan kişisel sergisi. Inez Piso küratörlüğünde. 

Hacer Kıroğlu için kare en sade ve temel formdur. Önceki işlerindeki çeşitli kamusal alan müdahalelerinde olduğu gibi, sanatçı bir çok yüzey üzerinde kareler 'açar'. 
Hacer bu sergi için, Nimet Han'ın kare şeklindeki odasını başlangıç noktası alarak, farklı dünyaların bir araya geldiği ve çatıştığı bir şehirde, kare şeklindeki bu odayı çevresindeki semti sürekli değiştiren bir fırtınanın merkezi olarak belirler. Sanatçı işlerini, eski geleneksel Han'dan Karaköy'ün gizli çatı katı kiliselerine kadar, dört farklı mekana yerleştirdi. Tüm bu işler, Hacer bir karenin sessizliğini ararken ortaya çıktı.

----

A solo show by Hacer Kıroğlu in four venues in Karaköy curated by Inez Piso

For Hacer Kıroğlu the square is the most simple and basic form. She 'opens' the square on many surfaces, as she did in her earlier works in the public space.
For this exhibition, she takes the square room of the Nimet Han as a zero point, as the center of a storm that continuously changes the surrounding neighborhood in a city where worlds connect and clash. She placed works in four different locations, from old traditional Han’s to secret roof churches of Karaköy. All of them produced as she searched for the silence of a square.

PARALEL ETKİNLİKLER // PARALLEL EVENTS

Inez Piso'nun küratörlüğünü yaptığı Hacer Kıroğlu'nun, Karaköy'de dört mekana yayılan kişisel sergisi kapsamında çeşitli turlar ve konuşmalar düzenledik.
In the frame of Hacer Kıroğlu solo show in four venues in Karaköy curated by Inez Piso we organized various tours and talks. 

TALK
11 HAZİRAN | JULY 19:00
İdil Han, Mumhane cad. No: 43, Karaköy

Mardin Artuklu Üniversitesi'nden Sanat Tarihçisi Okan Şahin, karenin Malevich 'Siyah Kare'sinden önce ve sonra nasıl geliştiği üzerine tezini yazdı. Kare formunun tarih boyunca nasıl farklı anlamlar taşıdığı hakkında bir konuşma yapacak.

Art Historian Okan Şahin from Mardin Artuklu University wrote his thesis on how the square developed before and after Malevich' Black Square. He will give a talk on how the square form carried different meanings throughout history. 

TUR | TOUR
12 HAZİRAN  JULY 16:00
Nimet Han, Mumhane Cad. No: 45, 2. kat no:29 Karaköy (PASAJ)

Hacer Kıroğlu ve İnez Piso sizi serginin yer aldığı dört mekana götürüyor ve Karaköy'deki sessizlik arayışlarını paylaşıyor.
Hacer Kıroğlu and Inez Piso take you to four venues and share the story of their search for silence in Karakoy. 

 

33788883_1859370284115592_20856653247152
Screen Shot 2019-02-15 at 16.40.12.png
bottom of page