top of page

jesse gagliardi

boş mesken: aile portreleri

unoccupied 2: family portraits

Boş Mesken: Aile Portreleri| Jesse Gagliardi | Unoccupied 2: Family Portraits
Sergi tarihleri ve saatleri | Exhibition dates and hours: 4-20 Kasım | November 2016 
Yer | Space : Çatık kaş sokak, no: 48, Kamer Hatun, Beyoğlu
Açılış | Opening : 4.11.2016 @ 16.00

Sergi 20 Kasım'a kadar randevu alarak görülebilir|The exhibition can be visited till 20th. November by appointment.

Emily Arauz ile sergi konuşması | Exhibition talk moderated by Emily Arauz:  4.11.2016 @ 18.00

Küratör | Curator: İbrahim Cansızoğlu

 

“Boş Mesken 2: Aile Portreleri” ise Gagliardi’nin Aynalıçeşme’de terkedilmiş iki katlı bir binada gerçekleştireceği, şehirdeki ilk solo sergisi.   İstanbullu Rum sahipleri çoktan bu dünyadan ayrılmış olsalar da yaşı yüz yıla yaklaşan bina arka bahçesindeki incir ve menengiç ağaçlarıyla hala yaşamaya devam ediyor.  Serginin çıkış noktası sanatçının sokakta bulduğu, kimlere ve hangi zamana ait olduğu bilinmeyen siyah beyaz portre fotoğrafları. “Boş Mesken 2: Aile Portreleri” Gagliardi’nin atölyesinde bir süre asılı duran ve birlikte yaşanan fotoğrafların farklı materyaller ve tekniklerle hazırlanan işlerle yer değiştirmesiyle şekillenen bir üretim sürecini yansıtıyor.  Gagliardi bu meçhul aileyi heykel, yerleştirme, kolaj ve ahşap oyma gibi farklı pratikleri kullanarak yeniden bir araya getiriyor. Gagliardi’nin işlerindeki Arte Povera hissiyatı, bulunmuş nesnelerin çok katmanlı bir estetik dönüşüme tabi kılınışıyla birleşiyor.  Kurumuş ekmeği oyarak üretilmiş nesneler ve antik halılar hafif bir rahatsızlık hissi yayarken, hurdalık metal ve ahşapla oluşturulmuş yerleştirmeler Gagliardi’nin malzemeye yönelik, tesiri önceleyen yaklaşımını yansıtıyor.  Gagliardi, bütünsel kentçilik kavramına da içkin olan, sanatın etrafında olup bitenden kopuk biçimde konumlandırıldığı klişe yaklaşımı tersyüz eden bir üretim faaliyetine girişiyor. İşlerdeki bulunmuş, toplanmış ve geri dönüştürülmüş malzemelere yönelik keskin dikkat ve gergin gündelik atmosfer Gagliardi’nin hem hayaletli hem de ete kemiğe bürünmüş bir mekân yaratmasını mümkün kılıyor.  Duyuşsal gerilimler durumlara, malzemelere, manzaralara ve tahayyüllere nasıl el koyabilir?  Bu gerilimlerle karşılaşan insanlar ahenksiz olanın, bir harabe kadar sabırlı olanın, kaybedilenin dokunaklı izlerine sessizce katlananın, kentsel dönüşümün getireceği sterilizasyonu huzursuzca bekleyenin hissine nasıl alışabilir? Portre, belki de yalnızca sanatçının bu alışma sürecini bulanıklaştırmak ve derinleştirmek için kullandığı bir estetik araç.

 

“Boş Mesken 2: Aile Portreleri” 4 Kasım günü saat 16:00’da izleyicilere kapılarını açıyor. Açılışın ardından sergi konuşmasıyla devam edilecek.  Sanatçı ve küratör sergi bağlamında mutenalaşma, göçmen sanatı ve kültürel miras konularını tartışacak. Umut Yıldırım ve Gözde Üçok’un Gagliardi’nin işleriyle çarpışması sergiye eşlik edecek fanzindeki serbest metin dizisiyle sonuçlandı. Desteklerinden dolayı James Barron, Giorgio Caione, Levent Kalkan, Çağatay Apaydın 

ve Alp Esin’ teşekkür ederiz. 

 

Tüm izleyiciler sergi konuşmasına ve ardından sanatçının stüdyosunda düzenlenecek partiye davetli. Sergi randevu ile 5-20 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilir. Sergi turu taleplerinizi e-mail veya telefonla iletebilirsiniz.

 

 

İbrahim Cansızoğlu: ibrahimcansizoglu@gmail.com, 05358310134

Jesse Gagliardi: jessegagliardi@gmail.com, 05395734391

 

 

 

                       katkılarıyla

 

“Unoccupied 2: Family Portraits” is a solo exhibition project of Gagliardi’s that will be presented in an abandoned two-floor family house in Aynalıçeşme. Although the Greek owners of the house died long ago, the one hundred year old building still survives with old fig and terebinth trees in its garden. The solo exhibition project was inspired by the discovery of a series of old photographs Gagliardi found on the street. After hanging and living with the photographs in his studio, Gagliardi began a production process using mixed media with the intention of replacing the figures in the photographs. Gagliardi recreated the unknown family in the found photographs through the use of a wide range of artistic practices such as sculpture, installation, assemblage, and woodcarving. Gagliardi’s transformation of found objects through multiple layers of craftsmanship conveys an Arte Povera sensibility. Objects carved out of dried bread and antique rugs channel a subtle feeling of discomfort while installations assembled out of scrap materials reflect Gagliardi’s affective approach towards materiality. The acute attention he gives to found, collected, and recycled materials, as well as to the charged atmospheres of the everyday, enables Gagliardi to create a haunted, yet carnate space. How do affective intensities come to be vested in situations, materials, landscapes, and imaginaries? How do people encountering them become attuned to the sense of something dissonant, something as enduring as ruin, something silently bearing the affective traces of what is lost, something disturbingly awaiting sterilization by urban redevelopment? The genre of the portrait is the artist’s aesthetic tool for obscuring and deepening this process of attunement.

During the exhibition talk Emily Arauz, the artist and curator will discuss issues of gentrification, migratory art, and cultural heritage. Umut Yıldırım and Gözde Üçok’s engagement with Gagliardi’s work resulted in a series of free-associative prose texts that make up the fanzine that accompanies the exhibition.  We would like to thank James Barron, Giorgio Caione, Levent Kalkan, Çağatay Apaydın and Alp Esin for their support. 

The exhibition can be visited by appointment between November 5-20. You may request an exhibition tour via e-mail or phone:

İbrahim Cansızoğlu: ibrahimcansizoglu@gmail.com, 05358310134

Jesse Gagliardi: jessegagliardi@gmail.com, 05395734391

in collaboration with

bottom of page