top of page

PASAJ @ Barın Han programı 

Geçmiş

Selin Atik
Banttan Yayın
 

431534631_18422315074029704_1336437752058190218_n.jpg

Bu ay PASAJ @ Barın Han'da ilk kişisel sergisini gerçekleştirecek olan Selin Atik'i; ‘Banttan Yayın’ ile konuk etmenin mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz.
Sanatçı; anılarımız ile oluşturduğumuz kimliğimizin bileşenlerini , ‘An’ın Doğrusu’ üzerinden sorgulayarak, doğabilecek yeni bir ‘doğru’ kavramının ihtimallerini sorguluyor.

Sergi 16 Mart Cumartesi günü, sabah 10:00 dan itibaren ziyarete açık olup, 15:30’da Zeynep Nur Ayanoğlu ile gerçekleşecek sanatçı konuşması ile açılacak.

Banttan Yayın;
Geçmişimiz ile var olup geleceğe koyduğumuz hedeflere yol aldığımız bir zaman doğrusunu izliyoruz. Anılar üzerinden yapılan seçimler ve yine bu seçimler üzerinden biriktirdiğimiz anılar ile bir kimlik kazanıyoruz.

Bu seçimleri yaparken aslında özgür irade ile seçer görünerek atılan adımların, verilen kararların ardında atalarımızdan, ailemizden aktarılan doğrular, değerler, içinde yaşadığımız, bizi şekillendiren aile, toplum ve kültürün hafızası üzerinden doğru kılınan gerçekler, değer yargıları, kalıplar ve davranış biçimleri mi yatar?

‘Şu an’ın doğrusu nedir? 
Salt bize ait olan bir doğru var mı?
Andaki doğru üzerinden kendimize bakarak adım adım kurulacak yeni bir doğruluk ihtimali doğurabilir mi? Bu doğrudan yeni ve ortak bir gerçeklik ihtimaline ulaşabilir miyiz?
Anın gerçeği içinde aydınlanmamış boşluklara ışık tutarak kimliğimizde neye dokunur, neleri saklar, nelere kırılır veya rızamız dışında neleri kabul eder, göz yumar ve nerelerden eksilir olduğunu görmek…

Tüm hikâyelerdeki aşılması zor noktalar benzerlik gösterdiğinde durumların kaynaklandığı ortak oluşmuşluklardan veya durumlardan bahsetmek ve bu yapılar hakkında sorular sormak, yeni ihtimalleri araştırmak adına başvurulması kaçınılmaz bir başlangıçlar bütününü doğuruyor.

Bu ve bu gibi sorulara cevap arayarak yola çıkan “Banttan Yayın” sergisi ilk bölümünde cevap ihtimallerini bireyin içine doğduğu çekirdek aile kavramı üzerinden irdeliyor. Bu bölüm öncelikli olarak sanatçının da kendi geçmişi ve anıları üzerinden geriye doğru kurduğu diyaloglar ve  dokundukları yerler ile yüzleşme sürecini ele alıyor.

bottom of page