top of page

PASAJ @ Barın Han programı 

Geçmiş

Açık Stüdyo
Anna Macleod / Kathryn Maguire

1 Haziran 2023 Perşembe 17.00

2 ve 3 Haziran'da da PASAJ @ Barın Han'a gelerek sanatçıların üretimlerini görebilirsiniz.
Interface Inagh, PASAJ ve Detroit Stockholm işbirliği kapsamında*

Anna Macleod, İrlanda'nın kuzeybatısında yaşayan bağımsız bir görsel sanatçı, araştırmacı ve eğitimcidir; İrlanda'da ve uluslararası alanda çok sayıda sergi açmıştır. Çalışmaları, toprak ve suyun çağdaş, tarihi ve kültürel anlayışlarıyla ilişkili karmaşık fikirlere aracılık etmektedir.
 
PASAJ' daki bu araştırma misafirliği için Anna, İstanbul'un eski sarnıç sistemlerini besleyen orman suları, 'sualtı mimarları' olarak bilinen su omurgasızları Caddisflies'in (Trichoptera takımı) inşaat yöntemleri ve tarihi 'spiolasyon' yapı teknikleri arasındaki bağlantıları inceliyor. Anna, Barın Han'daki Pasaj stüdyosunda Paleolitik tutkal reçetelerini kullanarak organik ve insan yapımı malzemeleri bir araya getiriyor ve bu belirsizlik çağında insan su kültürleri ve çağdaş dayanıklılık üzerine yaptığı araştırmalara dayanan heykelsi işler geliştiriyor.

Kathryn Maguire, geçmiş ile günümüz arasında bağlantı kuran çeşitli kültürel referanslar üretiyor; jeoloji, malzeme tarihi, yapı malzemeleri ve döngüsel ekonomiyi araştırıyor. Pratiği litik, mineral, madencilik ve mantodan yukarıya doğru mekânı tanımak üzerine yoğunlaşıyor.

PASAJ'daki rezidansı, şehrin dokusundaki mihenk taşları ritüeli ile başladı. Araştırma, İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yapı Malzemesi Bölümü'nden Dr. Mehmet Serkan Yatağan, Bilim Tarihi Bölümü'nden Profesör Gönenç Göçmengil ve İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi'nden Profesör Dr. Fatma Gülmez Yıldırım tarafından cömertçe bilgilendirildi ve genişletildi. Maguire, İstanbul bölgesindeki kayaçları, mineralleri ve fosilleri araştırdı. Rezidansında yeni kayalar yapmaya ve İstanbul'un yapı malzemelerinde görülebilen derin zamanın karmaşıklıklarının deneyimini anlamaya çalıştı.

*İrlanda'dan Interface Inagh sanat alanı'nın davetiyle, İsveç'ten Detroit Stockholm ve Türkiye'den PASAJ ve Interface uzun soluklu bir işbirliği projesine başladı. 2023 yılında ise bir dizi rezidans ile  her üç inisiyatif bir diğerinden gelen sanatçıyı konuk sanatçı programından ağırlıyor.

bottom of page